Başarılı bir İçerik Pazarlama Planında 8 Unsur

 • 57
 • 11 Mayıs 2020 17:26
Başarılı bir İçerik Pazarlama Planında 8 Unsur

İçerik Pazarlamasına Çevik ve Stratejik Bir Yaklaşım Tasarlayın
12 aylık bir içerik pazarlama planı oluşturma günleri çoktan gitti. Dünya hızla ilerliyor ve değişiyor ve buna ayak uydurabilmenin tek yolu çevik veya yalın bir yaklaşıma bağlı kalmak . Bununla beraber hedefler oluşturabilir, hipotezinizi test edebilir, günlük girişimlerden öğrenebilir ve uyum sağlayabilirsiniz. Anahtar:

 • Araştırmanı yap
 • İçeriğinizi oluşturun
 • Test, test, test
 • Sonuçları izle

Verilere dayalı kararlar verebilir, kitlenizin değerli bulacağından içerik çıkarmak için hızlıca hareket edebilirsiniz ve çalışmayan taktiklere asla zaman kaybetmeyin.

Müşteri Deneyimini Optimize Edin
İçerik pazarlamasının işletmeniz için çalışmasını istiyorsanız, müşteri deneyimini optimize etmek için zaman ayırın  .  Bu, yukarıda tartıştığımız araştırmayı yaptığınız, müşterileriniz için en önemli şeyin ne olduğunu anladığınız ve sorunlarını çözmek için aktif olarak çalıştığınız anlamına gelir. Bunların ne olduğunu bilmiyor musunuz? Kitlenizin zaten neyle ilgilendiğini ve paylaştığını görmek için BuzzSumo , SEMRush ve Google Analytics gibi araçlara atlayın . Bu size aşağıdakilerle ilgili harika bilgiler verir: Çözümünüz nasıl yardımcı olabilir?
En önemli sorunlarını belirledikten sonra, içerik oluşturmak 100 kat daha kolay hale gelir. Örneğin, birçok şirkette çalıştığım en büyük zorluklardan 3 tanesi:

 • Müşteri çekmek
 • Satış sağlama

Bu zorlukları ele alın ve çözüm ve sonuçlarınızın her biri için ne olacağını belirleyin. Ancak unutmayın: çözümün hayatı değiştiren, pazar yıkıcı ve dönüşümcü olması gerekir.

Pazarlama Yığını Yönet
Pazarlama, sadece doğru araçları seçerseniz işinizi sıfırdan başarıya götürebilir. Bir analizle başlayın. Şu anda ne kullandığınıza bakın ve hala etkili olup olmadıklarına karar verin. Şimdi önümüzdeki aylarda hangi teknolojiyi başarmanız gerektiğini düşünün. Ardından, bu teknolojinin, araçların ve veri akışının işletmenizin her bir yönünden nasıl aktığını belirleyin. Aletlerin , plakalarınıza yapılacak bir tane daha kazmadan iş hedeflerini desteklediğinden emin olun.

Çok Kanallı Pazarlamayı Entegre Edin
İnsanlar nadiren hemen satın alma kararı alırlar. Kararlar zaman alır. Kitlenize yolculuklarında rehberlik edin ve bir sonraki adımı atmalarına yardımcı olun. Çok kanallı pazarlamanın ardındaki fikir, kitlenizin dikkatini birden fazla farklı kanalda yakalamak ve akıcı ve yapılandırılmış bir deneyim yaratmaktır. Amacınız her etkileşimi özelleştirilmiş ve kişiselleştirilmiş bir şekilde ele almaktır.

Asla Kurşun Vermeyin
Bir marka ile son etkileşiminizi düşünün. Kaba bir müşteri temsilcisi sorunuzu önemsiz olarak silkene kadar satın almayı düşünmüş olabilirsiniz. Bu anlar ve zayıf bir müşteri deneyimi, yeni bir şirket veya rekabete devam eden bir potansiyel müşteri arasındaki karar faktörü olabilir.  İlişkileri geliştirmek için sosyal medyayı kullanın ve ardından Müşteri Adaylığı Yöneticinizde (CRM) bulunduğunuzda her müşteri adayını bir sisteme ekleyin, böylece onları ilk toplantıyı gerçek bir ilişkiye dönüştürecek şekilde yapın .

Daima İleride Kalmak İçin Dinlemek
Sosyal dinleme , kitlenizi daha iyi anlamanın ve onlara istediklerini vermenin en güçlü yollarından biridir. Dahası, müşterilerinizi kasıtlı olarak dinleyerek niş kitlenizi hedefler ve potansiyel potansiyel müşteriler çekersiniz. Ancak sosyal dinlemeyi izlemeyle karıştırmayın. İzleme markanızdan bahsetmenizi ifade ederken, sosyal dinleme analiz gerektirir ve konuşmanın arkasındaki daha büyük resmi görmenizi sağlar.

İzleme, İzleme ve Verileri Ele Alma
İçerik pazarlaması konusunda ciddiyseniz, veri destekli kararlar artık bir seçenek değildir. Evet, her zaman deneme için yer vardır, ancak iğneyi işinizde taşımak istiyorsanız, bir tahtaya dart atamazsınız. Verilerden faydalanmamak karanlıkta tökezlemeye benzer ve bunu kim yapmak ister? Content İçerik planınızla ilerledikçe, 4B için zaman planlayın:

 • Karar verin (ne kalır, ne gider)
 • Sil (gereksiz her şeyi kaldırın)
 • Yetki ver (temel olmayan görevleri teslim et)
 • Yapın (izlemeye, ayarlamaya ve uygulamaya devam et)

Sağlıklı Bir Denge İle Çalışın: Bakım ve Büyümeyi Yönetme
Süreçlerinizden rahatlandıkça ve momentum oluşumunu hissetmeye başladığınızda, parlak nesne sendromunun çabalarınızı rayından çıkarmasına izin vermeyin. Bu büyümeyi sürdürmeye ve yönetmeye odaklanın. Ekibiniz varsa, haftada bir kez bilgi almayı alışkanlık haline getirmenizi öneririm. Her kanal, içeriğiniz ve en önemlisi… kitleniz hakkında konuşun.Bu, büyümeyi olumlu ve üretken bir şekilde yönetmenize yardımcı olacaktır.